Gatsby - jak działa framework i dlaczego jest tak popularny?

Stworzenie frameworka, jakim jest Gatsby.js, przyniosło wiele korzyści środowisku programistów. Unikalność poszczególnych rozwiązań, na których się opiera, daje wiele nowych ścieżek rozwoju. Czym tak naprawdę jest słynny na całym świecie Gatsby? Czy ma jakieś wady? Jakie efekty można osiągnąć, wykorzystując framework? Jego fenomen polega przede wszystkim na połączeniu wielu możliwości.

Wykorzystanie Gatsby.js daje programistom wiele możliwości.
Wykorzystanie Gatsby.js daje programistom wiele możliwości.

Czym jest Gatsby.js?

Gatsby.js określany jest mianem generatora stron statycznych. Inaczej to framework webowy, którego działanie opiera się na podstawie React’a oraz GraphQL. Szybkie i poprawne pozycjonowanie strony internetowej wymaga od użytkownika zastosowania czystego HTML’a. W większości przypadków podczas korzystania z React’a kod źródłowy jest rozbudowany o dodatkowe znaczniki. Decydując się na skorzystanie z Gatsby.js, można otrzymać czysty plik HTML. To zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę.

Co dokładnie można osiągnąć wykorzystując framework Gatsby?

Podstawowym zadaniem Gatsby.js jest przede wszystkim optymalizacja kodu strony internetowej. Zostaje on skompilowany w taki sposób, aby witryna uruchamiała się automatycznie i szybko - niezależnie od urządzenia, na którym zostanie otwarta. Można powiedzieć, że uproszczony zostaje nie tylko proces ładowania, ponieważ framework doskonale sprawdza się podczas uruchamiania, a później również rozwijania witryn.

Dane przechodzące przez Gatsby.js mogą pochodzić z dowolnego źródła. Zostaną one odczytane niezależnie od tego, czy pochodzą z Wordpressa, CMS, czy dotyczą Markdowna.

Jak wcześniej wspomniano, działanie Gatsby.js w dużej mierze wiąże się z wykorzystaniem React’a i GraphQL. Z tego względu wiele osób, które interesuje się tym generatorem - rezygnuje z jego zastosowania. Okazuje się natomiast, że to doskonała okazja, aby poznać zarówno React, jak i GraphQL, a przy tym rozszerzyć swoje umiejętności. Jest to pewnego rodzaju punkt wyjścia, którego nie należy się obawiać.

Wady i zalety gatsby.js

Zalety i wady, które wyróżniają framework?

Największą zaletą w przypadku Gatsby.js jest przede wszystkim bardzo prosta obsługa. Każdy deweloper, który do tej pory korzystał z React’a, nie będzie miał problemu, aby zaczął używać frameworka Gatsby.js.

Drugą bardzo ważną zaletą jest ilość dostępnych obecnie pluginów. Dzięki ich wykorzystaniu czas pracy programisty zostaje mocno skrócony. Według niektórych jest to jedno z podstawowych narzędzi, które sprawdza się szczególnie przy budowaniu obszernych aplikacji webowych.

Dla niektórych najważniejszą kwestią jest szybkość działania. Można zauważyć ją podczas takich etapów jak nawigowanie stron, czy ładowanie aplikacji. Oczywiście dobry wynik w zakresie szybkości nie jest tylko i wyłącznie efektem stosowania Gatsby.js. Konieczne jest wykorzystanie wspomnianych wcześniej pluginów, które najlepiej sprawdzą się w przypadku dopasowania do konkretnej aplikacji. Nie mniej jednak wyniki są znacznie lepsze niż w przypadku wykorzystania innych rozwiązań.

Niezaprzeczalnym plusem jest pełne indeksowanie przez wyszukiwarki. Dzięki renderowaniu statycznych plików HTML roboty wyszukiwarek są w stanie “przeczytać” całą treść, jaka znajduje się na stronie. To ogromna przewaga dla pozycjonowania witryny.

Plusem gatsby.js jest pełne indeksowanie przez wyszukiwarki

Sam hosting stron stworzonych przy wykorzystaniu Gatsby jest zdecydowanie prostszy oraz tańszy niż w przypadku wykorzystania innych możliwości. Nie ma tu mowy o działaniu kodu na serwerze, co oznacza zużycie niewielkiego transferu danych i zajęcie niewielkich ilości miejsca na dysku. Ze stroną, która stworzona jest w oparciu o ten framework, poradzi sobie niemal każdy dostawca usług hostingowych.

Minusów Gatsby.js można doszukiwać się w pewnych ograniczeniach tego typu generatorów, które wynikają z faktu wykorzystania wspomnianych stron statycznych. Mimo że są one niezwykle proste i szybko się ładują, to mają jednak pewne wady i nie sprawdzają się w przypadku częstych aktualizacji treści, które są obecnie dość charakterystyczne dla większości witryn.

Nie oznacza to jednak, że deweloperzy nie mogą wykorzystywać Gatsby.js do stron, czy aplikacji, które nie są statyczne. Bardzo ważne jest jednak w tym przypadku, że framework pozwoli stworzyć pewne podstawy pod aplikację - reszta natomiast zostanie dopracowana w CMS.

Dlaczego warto zdecydować się na wykorzystanie Gatsby.js?

Wielu programistów wykorzystuje generator Gatsby.js - zarówno w przypadku tworzenia mniejszych, jak i większych, bardziej rozbudowanych witryn. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które cenią sobie szybkość działania, dopasowanie do wymogów SEO oraz bezpieczeństwo. Ponadto jest on darmowy - działa na zasadzie open source - chociażby dlatego warto spróbować z nim pracować.

Kamil Malinowski

Kamil Malinowski

Front-end Developer